• Yeni Araçlarımız Eklendi !
  • Her Marka ve Model ikinci El Araç
  • ikinci El Oto Kayseri ikinci El Araba
  • Hyundai ikinci El Oto - Araba - Araç
  • Web Sitemiz Yenilenmiştir.
  • .

TAŞIT KREDİSİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

#

TAŞIT KREDİSİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER (29.7.2018)

Almayı düşündüğünüz araç sıfır değil de ikinci el bir otomobilse bu durumda araç kredisi için doğrudan bankalara başvuru yapmalısınız. Günümüzde belli bir geliriniz varsa ve kredi sicilinizde de herhangi bir problem bulunmuyorsa, büyük ihtimalle bir sıkıntıyla karşılaşmadan araç kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu süreçte de ekonomik yönden mağdur olmamanız için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Kredi başvurusunda bulunurken öncelikle bütçe planlamanızı doğru bir şekilde yapıp, kredi taksitlerini öderken sıkıntıya düşmeyeceğinizden emin olmalısınız. Taksit ödemelerinizde bütçenizin sarsılmasına neden olabilecek kısa süreli vadelerin dışında, aylık ödeme miktarı düşük görünmesine rağmen ödeme sonunda aracın değerinden çok daha fazla bir maliyete neden olacak uzun vadeli kredi tekliflerinden de uzak durmalısınız.

Kredi başvurunuzu yaparken bankaların faiz oranlarının dışında ödeme sürecinde dosya masrafı, kredi tahsis ücreti vs. adı altında talep edilebilecek ücretler konusunda da dikkatli olmalısınız. Bankaların araç kredisi faiz oranlarına otomobil kredisi hesaplama sistemi üzerinden ulaşarak, ihtiyacınız olan kredi miktarı için istenen ödeme koşullarını öğrenebilirsiniz.

 

Taşıt Kredisi Çekerken Kasko Uyanıklığına Dikkat

Araç kredisi başvurularında tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları bir diğer durumsa, bankaların kredi vermek için kendi belirledikleri sigorta şirketinden kasko sigortasının yaptırılması koşulunu öne sürmeleri veya kendi istedikleri şirketten kasko yaptırılması durumunda daha düşük faizli kredi teklifi vermeleridir.

Her ne kadar son dönemde rekabetten dolayı  bankaların taşıt kredisinde kasko yaptırma koşulunu şart koşmaları nadirleşmiş olsa da, bu sefer de kasko yaptırılması halinde daha düşük faiz oranlı kredi verildiğini belirten kampanyalar ortaya çıktı.

İşte otomobil kredisi çekmeyi düşünenlerin özellikle bu konuda çok daha dikkatli olması gerekiyor çünkü, kasko sigortaları sabit bir prim tutarına sahip değildir. Her sigorta şirketi aynı araç ve sürücü için farklı kasko teklifleri verebilir. Eğer kredi çekmeyi düşündüğünüz banka daha düşük faiz oranlı kredi için kasko sigortası yaptırmanızı şart koşuyorsa, öncelikle bankadan söz konusu kasko sigortasının priminin ne kadar olduğunu ve bu prime hangi teminatların dahil olduğunu öğrenin. Daha sonra firmamız sigorta departmanından Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin aracınız için verdiği kasko tekliflerini görerek  karşılaştırın. Bankanın verdiği kasko teklifi ile diğer sigorta şirketlerinin verdiği kasko teklifleri arasındaki farkı hesaplayarak, kredi ödemeniz sonunda iddia edildiği gibi gerçekten avantajlı çıkıp çıkmayacağınızı kontrol edin. Çünkü birçok banka, düşük faiz oranı ile uygun ödeme koşulları sunduğunu iddia ettiği kredinin maliyetini, tüketiciye fahiş fiyata yaptırdığı kasko sigortası ile karşılamaktadır. Üstelik bu gibi tüketiciye dayatılan kasko poliçelerinin teminatları da araç sahibine ilerleyen süreçte kötü sürprizler çıkartabilir.

  • Bankanın önerdiği kasko poliçesi primini öğrenin,
  • Firmamız sigorta departmanından aldığınız teklifler ile diğer şirketlerin tekliflerini karşılaştırın,
  • Aradaki farkı hesaplayarak gerçekten kredi çekiminde avantaj sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin.

 

Kasko Tekliflerini Karşılaştırın, En Avantajlı Poliçeye Sahip Olun

Yeni alacağınız aracın ve bütçenizin güvenliğini sağlaması açısından kasko poliçesi büyük önem taşımaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi kasko sigortası yaptırırken sadece fiyat değil, teminat kapsamları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle kasko poliçenizi yaptırırken uzman bir sigorta danışmanından yardım almak hayati öneme sahiptir. İnoto Sigorta'da her biri konusunun uzmanı profesyonel sigorta danışmanlarımızla aklınıza takılan her konuda size destek vermek için yanınızdayız.